Nuo 35 metų amžiaus vyrai pradeda keisti savo seksualumą un veselībā. Testosterons, kas tiek dēvēts par vīrišķības hormonu, ir būtisks ne tikai libido un erekcijai, bet arī raumenų jėgosm, kaulu sveikatai un pat mentālai asprātībai. Bet, toliauies tā lygį, var įvairios problemos, nuo energijos trūkumo iki seksuālās darmes nuostolam. Kas iš tikrųjų vyksta ar vīrieša kūną po 35 ar ko reikia pārliecību par sevi? Šajā rakstā aplūkojam būtiskākos iemeslus un risinājumus.
Konsultēja
Juris Ērenpreisas,
andrologs, iVF Riga Androloģijas centra vadītājs, Rīgas Stradiņa universitātes vadošais pētnieks
Svarīgākais hormonais vīrietim
Testosteronu mēdz saukt par galveno hormonu vīrietim, jo tas tiešām nosaka daudz ko. Lielakoties visi zina, ka tas ir reikalingas dzimumtieksmei, spermatozoīdu veidošanās procesam un labai erekcijai. Bet tas ir arī viens no svarīgākajiem hormoniem, jo nosaka normālu kaulu struktūru, muskuļu masu, apjomu un spēku, arī kognitīvo funkciju. Vēl testosterons dalyvauja eritrocītu sintēzē nierēs, tā deficīts var novest pie anēmijas jeb mazasinības. Īsāk sakot – ja nav gana daudz testosterona, seksu negribas, galva nestrādā, kauli pamazām irst, raumenų mažiau, aug resns vēders un prieka gyvenime maz.
«Pirms kāda laika modē bija teikt, ka, tāpat kā sievietēm menopauze, vyrai ir andropauze, kuru primāri raksturo testosterona deficīts. Lai to spręstiu, vyrams nustatytas amžiaus rekomenduojamas ik pēc trim mėnesių injicēt vaistus, kas satur testosteronu. Šo tikiu sustiprini izplatīja un uzturēja amerikāņu farmācijas kompānijas, kas šīs injekcijas arī gamina.
Skaidrs, ka tādu – neveselu – vyrų nav maz.
Manam kolegem Anatolijam Požarskim no Daugavpils, kurš tobrīd bija ģimenes ārsts, bet asociētais seksopatologs-psihoterapeits, un man šķita interesanti tagad, kāda ir situācija Latvijā, jo mums radās abejonė, ka viss nav tik vienkārši. Kolēģa disertācijas ietvaros mēs veicām pētījumus, kurā iekļāvām 1200 vyrų nuo 40 iki 70 metų. Pēc vispārējiem veselības izmeklējumiem konstatējām, ka 400 no viņiem ir, kā ārsti saka, relatīvi veseli, bet 800 bija kokios ligos – metabolinis sindromas, otrā tipa diabēts, hipertensija, plaušu saslimšanas utt. Sanāk, ka diskusija divas lielas grupas – ar veselības problēmām un bez tām –, un abām noteicām testosterona līmeni.
Konstatējām, ka starp veselajiem vyrų hormono deficīts ir atitinkamai andropauze bija tik penkiems procentiem. Bet otrajā grupā – ap 70 procentiem. Līdz ar to pierādījām to pašu, ko kāds liels Eiropas pētījums: ja vīrietis ir vesels, tad viņam ir pēc 40, 50, 60 un pat 70 metų testosterona daudzums ir pietiekams, lai gan būtu laba erekcija, gan darbotos visa reproduktīvā sistēma. Bet, ja vīrietim ir kādas citas kaites, tad kā viena no novecojoša, nevesela vīrieša veselības izpausmēm būs arī testosterona deficīts. Skaidrs, ka tādu – neveselu – vyrų nav maz. Lūk, jiems tad ir, įmanoma, reikėtų papildomai injicēt testosteronu“, – pasakoja dakteris Ērenpreiss.
Mazliet lēzenāk
«Reizēm pie manis atnāk pacientai, kam pāri piecdesmit, ir sako: «Man vairs nav kā 18 metų.» Jautāju: "Kā tas ir?" – «Nu, es vairs nevaru mīlēties trīs reizes dienā.» Bet tas taču ir tikai normaliai!» komentē gydytojas.
Ne velti bieži runā par bioloģiskajām šķērēm starp sievietēm un vīriešiem. Vyrietim seksualitātes pīķis ir amžiaus nuo 16 iki 30 metų. Sievietēm – no 30 līdz 50. Tā daba ir iekārtojusi. Jaunībā vīrietim gan gribas, gan sanāk trīs un pat piecas reizes dienā. Pēc trīsdesmit viņa seksuālā veikla lēzeni nomierinās. Varam skatīt, ka tā ir iekārtots tāpēc, lai viņš beidz skriet pa meitenēm, bet rūpējas par ģimeni. Pēc 50 metų amžiaus dar daugiau iet uz leju – vēlas mīlēties neizzūd, bet ir stipri zemāka nekā jaunībā, jo šis ir laiks, kad vīrietis, filozofiski izsakoties, būtu jāsāk rūpēties par sabiedrību, pvz., tampaot par mentoru, pasniedzēju vai valsts vadovų. Ir normaliai, ka šiame amžiuje sekss jų domina daug mažiau.
30 līdz 50 metų seksuālā sieviete, jo viņai visdrīzāk bērni jau ir paaugušies, vairs tik viegli neiestājas grūtniecība, viņa ir iepazinusi savu ķermeni. Sanāk – ja viņam partneris ir līdzīgā vecumā un seksuālā interese sāk norietēt, tagad sieviete motivē vīrieti mīlēties, lai viņš tomēr pavisam nepalaižas. «Tā nu tas dabā ir skaisti un gudri iekārtots. Bet, ja viņam šķiet, ka sešdesmit gados, reikėtų, kad jis galėtų atlikti seksualus tris un piecas reizes dienā, tad problema ir domāšanā, o ne fiziologijoje, kas negali“, – priduria gydytojas.
Ja nesanāk nemaz
Erekcijas ir traucējumi trīs galvenie iemesli.
Testosterono trūkumas.
Šajā gadījumā vīrietim nebūs intereses par seksu un erekcija būs pazudusi apskritai. Arī rīta erekcijas nebūs, jo tā ir reakcija uz testosterona producēšanos, kas notiek naktį, miegā. To var viegli pārbaudīt, veicot analizę. Tās vienmēr veic no rīta starp 8 un 10, jo tad testosterona līmenis ir visas pulkstenis. Vakarā tas ir par maždaug 25 procentiem žemiaus.
Ateroskleroze locekļa artērijās.
To var tikrinti ar doplerogrāfiju jeb asinsvadu ultrasonogrāfiju. Dzimumlocekļa ir viena no smalkākajām traukos punktų, todėl ir gydytojas konstatuoja, kas ir, izsakoties, aizdambējušās līdz noteiktam slieksnim, tad ir gana aišku, ka šim vīrietim neārstē nākamo piecu gadu laikā draud infarkts, kad aizdambēsies arī lielākas artērijas – sirds jeb koronārās artērijas. Šajā situācijā trīs lielākie kaitnieki ir nekustīgs dzīvesveids, liekais svars un smēķēšana. Te nu steidzami jādomā par svara samazināšanu, jāizmet cigaretes un noteikti jāaiziet arī pie kardiologa.
Psiholoģiskie priežastys.
Ilgāki gyvenime pārtraukumi seksuālajā, stresošana, neizdošanās skatina veģetatīvās sistēmas iziešanu no ierindas.
80–90 procentų gadījumu, kad vīrietim ir erekcijas problēmas, kā vienīgā vai kā spēcīgs pavadošais faktors ir psiholoģiskie iemesli. «Erekciju regulē veģetatīvā nervu sistēma, kura nepakļaujas prātam un gribai. Veģetatīvajai nervu sistemai ir divos dalims: simpātiskā, kas, vienkārši izsakoties, nodrošina saspringumu un aktivitāti, un parasimpātiskā, kas atbild par atslābināšanos. Lai labi strādātu erekcija, tām abām jābūt balansā un jāvar pārslēgties no vienas uz otru. Ilgāki gyvenime pārtraukumi seksuālajā, stresošana, neizdošanās skatina veģetatīvās sistēmas iziešanu no ierindas. Piemēram, iespējams, vīrietim mazliet švakāk strādā asinsvadi, viss neizdodas uzreiz vai procesa laikā ir vajadzīga pauze, bet, ja viņš par to sāk satraukties, psiholoģiskais fons bojājas , līdz ar to var gadīties, ka neizdodas vairs nekas. Vai – klasisks stāsts: vīrietis nodzīvojis padsmit gadu ar sievu, pēdējās trīs attiecības bija sliktas, sekss bija reti vai nemaz, pēc šķiršanās vēl laiku padzīvoja viens, seksa nebija, tad iepazinās ar sievieti… Viss varētu būt, bet – nekas vairs nesanāk. Un – jo daugiau par to uztraucas, jo daugiau nesanāk. Ieslēdzas apburtais loks, no kura grūti pašam tikt laukā. Es viņam mazā devā izrakstu jaunās paaudzes ilgas iedarbības preparātu, kas iedarbojas tieši uz dzimumorgānu asinsvadiem. Tas nodrošina fonu – vīrietis satraucas vai nesatraucas, viņam viss sanāk. Pēc mėnesio, ja viss norit labi, es saku – klau, varbūt tas ir tikai placebo efekts, pamēģini šīs zāles iedzert ik pārdienu. Un tā pamaz no medikamenta var atteikties, jo viss ir sakārtojies,» skaidro gydytojas.
Bija ir izbija
Ja sākums ir cerīgs, bet akta laikā vīrietis zaudē erekciju, piemēram, kamēr tiek uzvilkts prezervatīvs, iemesli var būt tie paši, kas tajās reizēs, kad erekcija neiestājas vispār. Taigi – testosterona deficīts, kraujagyslių problemos, bet taip pat ir šiuo atveju pie vainas ir psichologija. Īpaši tad, ja tas ir įvyko – visada viss labi, bet tagad šitā –, beveik droši, ka problema slepia emocijas. Ja vaina ir fizioloģiska, tad tā parasti funkcinės stadijos.
Ja beidzas nesācies
Klausimas apie ejakuliaciją visada ir arī mazliet filozofisks – cik ātri ir pārāk ātri? Starptautiska definīcija saka – pirms to vēlas vīrietis vai viņa partnere. Bet ja nu viņam piecas minūtes atrodo OK , taču viņai – ne? Tāpēc ārsti parasti par priekšlaicīgu ejakulāciju runā, ja tās ir sekundes.
Priekšlaicīga ejakulācija mēdz būt divu veidu. Aptuveni penkiems procentiem vyrų tā ir įgimta, un tad tā būs bijusi vienmēr. Viņam šī sistēma mazliet nepareizi strādā, un diemžēl līdz šim nekas nav izdomāts, ko ar to iesākt.
Kiek, šimts viskas buvo normaliai, bet padidės vis trumpesnis ir trumpesnis, tad ir iki vaino ir prostatos iekaisumi. Visi sēklas vadi iet caur prostatu, un viena no orgasma sajūtām vīrietim ir prostatas un starpenes kontrakcijas. Kad ir iekasums, tur viss ir kairināts, un tad var gadīties, ka viss notiek pārāk ātri. Iekaisumu izārstējot, problema atrisinās.
Stunda, dvi…
Jūs varat apmierināt sievieti, jo vīrietim viss ir vienkārši – viņam ir viens orgazmo būdas.
Daug retāk, bet ir vyrai, kuri skundžiasi, ka jiems erekcija turas per ilgai un neizdodas pasiekti kulmināciju. Dakteris Ērenpreiss atsak: «Arī te pagrindinės emocijos un psichologija. Atklāti sakot, šie vyrai pirmiausia es cenšos įsitikinti, ka tā īsti nav problema. Saku: ziniet, man uz tādu kā jūs ir vismaz desmit, kam sēkla noplūst 30 sekunžu laikā, un viņi par visu naudu būtu gatavi ar jums mainīties vietas. Jūs varat apmierināt sievieti, jo vīrietim viss ir vienkārši – viņam ir viens orgazmo būdas. Bet moterisi ir klitorinis, makšties, gimdos, taip pat visa kūno orgazmas. Seksologijos pamatlicēji Masters un Džonsone knygoje Cilvēka seksuālā reakcija ( Masters and Johnson , Human Sexual Response ) aprašymas gan šių orgasma veidus, gan to, pēc kāda frikciju daudzuma katrs no tiem var iestāties. Es viņam saku – saprotiet, kaut kādā ziņā jūs esat supermens!
Visus gan man tā įsitikinęs neizdodas. Parasti jau tā ir psiholoģiska problema, tāpēc iesaku aprunāties ar labu psihoterapeitu. Manuprāt, šioje situacijoje geriau – ar vyras.»