Testosterons ir daug daugiau nekā tikai “vīriešu hormons” – tas veikia gan tavu spēku un energijos, gan libido, raumenų masu un pat noskaņojumu. Augsts testosterona līmenis bieži tiek saistīts ar vīrišķību, piemēram, izteiktu ķermeņa apmatojumu vai plikgalvību. Bet kokios ir sekas, ja ši būtiskā hormono lygis ir per daug zems? Iepazīsimies ar piecām būtiskām lietām, kas jums jāzina par testosteronu un tā ietekmi uz tavu dzīvi.
Konsultē
Alvis Laukmanis,
urologs, strādā ambulancē URO .

1.Vai testosterons ir tikai mīlas dzīvei?
Ne, testosterona poveikis ir gerokai platesnis, nei tik libido palaikymas, erekcijos užtikrinimas un spermas formavimas. No tā ir atkarīga arī eritropoēze jeb sarkano asinsķermenīšu eritrocītu izstrāde, testosterons nodrošina arī sirds muskuļa aizsardzību, jo paplašina asinsvadus un mazina sirds vajadzību pēc uztura. Vyrišķais hormons uztur kognitīvās jeb izziņas spējas, nuolat – spēju spriest. Tas nāk par labu garastāvoklim, palīdz attīstīties muskuļiem, nodrošina fizisku izturību un kaulu veselību.
Kad berniukas formuojasi nuo 14 iki 17 metų amžiaus, testosteronas paaugęs ir, galutinai bręstantis, maksimali produkcija galim, galimybei, ko lemia paveldima. Pēc tam aptuveni 10 vai mazliet vairāk gadu tas turas vienā un tajā pašā līmenī, un šis laiks sakrīt ar aktīvāko vecuma posmu un pieaugušo dzīves iesākumu. Testosterona lietošanas regulē hipofīze galvas smadzenēs. Tā ražos hormonus, kas veicina vai gluži otrādi, kavē testosterona izstrādi.

2. Vai vyrų klimakss ir nebėgams?
Andropauze jeb vyrų klimakss, kad sumažėjo testosterono kiekis, patiesībā ir mīts. Atšķirībā no dāmām, kuru organizmai menopauzes laikā pārstāj ražot sievišķo hormonu estrogēnu un tā līmeni nokrīt līdz apaļai nullei, kungiem testosterona izstrādei, kas notiek sēkliniekos un arī virsnierēs, turpinās visu mūžu. Ja nav blakusslimību, testosterons turas līmenī arī sirmā amžiaus, tāpēc vīrietis bērnus var radīt visu mūžu.
Pēc 30 metų amžiaus testosterons pamazām sāk kristies par vienu, diviem procentiem gadā. Tātad testosterona līmenis būs atkarīgs no tā, kāds ir bijis izejas punkts. Ja no dabas testosterons ir iedots kā no pārpilnības raga, tā samazināšanos nejutīsi. Taču, ja 17–20 metų amžiaus ar to ir bijis švaki, tad lēnais samazinājums tomēr būs jūtams. Jā, ar gadiem testosterono lygis sumažėjo.
Par labu testosterona produkcijai nāk fiziska un jā, arī mentāla slodze, aktīva gultas dzīve.
Žinoma, var būt arī krasāks kritums, bet tad pie vainas ir ārējie apstākļi – bohēmisks dzīvesveids ar alkoholu un/vai citu kaitīgu vielu vartoti, smēķēšana, kāre pēc neveselīgiem ēdieniem, kas skatina svaru (savukārt tas dod vaļu sievišķo hormonu gamybai); mazkustīgs dzīvesveids, kāda kaite, piemēram, bērnībā pārslimotas cūciņas, seksuāli transmisīvas slimības, kas izraisa sēklinieku, vai hroniskas slimības – cukura diabēts, sirds un asinsvadu vainas, augsts asinsspiediens. Vai – trauma. Sava reikšmė ir stresas, miego sutrikimas ir fizinės slodzes trūkumas.

3. Kaip padidinti testosteroną?
Ja galveno lomu spēlē dabas dotais starta kapitāls, vai paša spēkiem nav iespējams neko darīt, lai paceltu testosteronu?!
Par labu testosterona produkcijai nāk fiziska un, jā, arī mentāla slodze, aktīva gultas dzīve un dzīve bez liekā svara kilogramiem. Žinoma, arī sabalansēts uzturs un nervu sistēmai saudzīgs dzīves režims.
Starp citu, zems testosterona līmenis ne visada sukelia erekcijos sutrikimus. Bet, ja ar to jau ir problemos, tad gan vīrišķā hormona trūkumas situacija padara tikai blogesnę.

4. TRT - Testosterona aizstājēj terapija
Cik daudz ir par maz, un kad jāķeras pie testosterona kompensēšanas ar vaistus?
Medicīnā kritiskā robeža, pie kuras vajadzētu apsvērt testosterona aizstājējterapiju, ir zeme 8 nmol/l. Bet ne visiem to tikrai reikia. Tiek ņemts vērā, kas redzams analīzēs, bet arī pašsajūta – ja zems testosterons neizraisa ikdienas dzīves kvalitāti, tikai uzlabojas, ar preparātu nozīmē ārstu nesteidzas, jo testosterona trūkums nav dzīvībai bīstams, bet tā aizstājēju skaitlis ir arī risks.
Pirmi, testosterona injekcijas vai plāksterus, gel vai ziedi, tiek nomākta dabīgā hormona sinteze. Jo – kodėl strādāt, ja visu pienes uz paplātes gatavu? Ja tas notiek, gadu vai divus, testosterono rūpnīca sēliniekos apstājas pilnai, un tad vīrietis tampa priklausomas no hormonų preparātiem. Lai no tā jums, terapijas lietošanā iesaka ievērot pārtraukumu.
Pažymėjimas:
Todėl ir svarbu pasirūpinti testosterono natūraliu noturēšanu veselīgās robežās – SUPERCHARGED testosterono kafija ir daug jaunų dalykų, kas ar galite padėti.
Lietojot testosteronu (hormona injekcijas, nevis uztura bagātinātāju, kas palīdz uzlabot t.līmeni, ja tas ir nokrities) bez ārsta ziņas ir arī citi riski, piemēram, pārāk aktīva sarkano asinsķermenīšu izstrāde, kas palielina trombozes risku.
Reizēm vīrieši nodarbojas ar pašdarbību un injicē sev testosterona preparātus bez jebkādas konsultēšanās ar ārstu, lai gan tie ir recepšu preparāti. Pavyzdžiui, kultūristi dažnai ir bez mēra naudoti anabolos steroidus testosterono vairo un raumenų masės auginimą. Rezultātā sēklinieki atrofējas, paliek īkšķa naga lielumā, bet šis process var būt neatgriezenisks un sēklinieks vairs neatgūst ne izmēru, ne savu funkciju. Tad sanāk kā teicienā: «Vīrs kā ozols, bet pauti kā zīles.» Lietojot testosteronu bez ārsta ziņas ir arī citi riski, piemēram, pārāk aktīva sarkano asinsķermenīšu izstrāde, kas palielina trombozes riskus.
Cita lieta, ja ir bijusi kāda liga vai trauma – tad testosterona kompensēšana leis gyventi pilnvērtīgi. Joprojām klejo mīts, ka testosterona aizvietotāju vartojimas padidina prostatas vēža risku, taču pētījumos tam nav gūti įrodymai. Tieši antrasis, vyrų lygis ar prostatos vėžys testosteronas ir sumažėjimas.

5. Vai jāpārbaudās?
Vai testosterono lygis profilaktiski?
ja rodas kādas nevēlamas sajūtas – aizmāršība, apātija vai raudulība, izteikts nogurums, dzimumdzīvē, erekcijas sutrikimas, sēklinieki, neaug bārda, parādās nepageidaujamas ķermeņa izmaiņas – privaloma.